Музичний керівник: "Вплив музики на інтелект дитини"

Серед семи типів людського інтелекту (мовний, музичний, логіко-математичний, просторовий, руховий, внутрішньо-особистісний, міжособистісний) важливим є музичний інтелект. Він проявляється у людини найшвидше.  Це музичний "слух" і здатність відчувати висоту звука, ритм і мелодію. Щоб дитина розвивалася музично, зовсім не обов’язково чекати її вступу до музичної школи або звертатися до фахівця. Прилучати малюка до музики, використовуючи її загально розвивальні можливості, може й людина без музичної освіти. Переконатися в цьому можна, ознайомившись з порадами та вправами, що допомагають прищепити дитині смак та інтерес до музики і зробити заняття  з нею корисними й цікавими.

Що ж допомагає розвитку музичного слуху? Насамперед прості мовно-ритмічні вправи.

Ритм — фундамент, з якого починається музичне зростання дітей. Ритмічні завдання та ігри організовують дітей, дають їм змогу бути творцями вже на початковій «цеглинці» музичного розвитку.  Завдяки роботі з ритмом гіперактивні діти стають зібранішими, уважнішими, а сором’язливі — ініціативнішими.

Поговоримо про Ритм?
Він відомий вам усім!
В музиці він проживає,
Своїх правил нас навчає.

Щиро пропонує Ритм
Подружитися із ним!
Нумо, друзі, час не гаймо —
В подорож із ним рушаймо.

Краще співати – дитячі пісеньки, традиційний репертуар , який дуже багатий. Важливо, щоб дитина поступово засвоїла кілька простих мелодій, які й стануть для неї першим кроком у світ музики.

Виберіть пісню, яка вам і дитині  до вподоби, і співайте її дитині на сон прийдешній. Робіть це хоча б раз на день. Співайте її зі словами і без слів. Не забувайте, що слова – лише доповнення до музики. Бажано, щоб дитина чула, як ви співаєте без слів. Це дуже важливо.

Використовуйте різні види сприймання музики на слух:

• Пасивне, коли дитина чує звук радіо, але зайнята іншим;
  • Частково активне – малюк слухає і водночас думає про щось своє;
  • Активне, коли дитина намагається виконувати ту, чи іншу пісеньку, співає уривки з неї, помічає, коли співають не правильно.

Давайте дітям можливість слухати музику, привчаючи вуха малюків до різних жанрів: класичної музики різних періодів, джазу, популярних естрадних пісень,народної музики, звучання простих і складних, симфонічних, народних і сучасних електронних музичних інструментів.

Ритмічні вправи для дітей:

"Сонячні зайчики"

Увімкніть улюблену музику вашої дитини. Запропонуйте дитині узяти маленьке дзеркальце і покажіть,як треба пускати сонячного зайчика. Зайчик має стрибати в ритмі музики,що звучить. Запропонуйте дитині потанцювати, пострибати, помахати руками в ритмі музики. Поступово він навчиться чітко координувати свої рухи,узгоджувати їх характер,виразність з музичним ритмом.

"Каченята"

Матеріал:  деревяні палички  або олівці.

Раз-і-два – ішли качата, - стукаюти перед собою  двома паличками по  підлозі імітуючи ходу каченят ;

Три-чотири – до води. –   рухи повторюються:

Плентався за ними п`ятий, - стукаюти вправою  паличкою  по підлозі.

Шостий теж ішов туди. -      стукаюти вправо лівою паличкою по підлозі:

Сьомий дуже притомився, -    на підлогу  покласти праву паличку;

Восьмий на дорозі всівся, -    на підлогу  покласти ліву паличку:

А дев`ятий всіх догнав. –       поплескаюти в долоньки:

А десятий загубився з переляку запищав, - промовити «Ой,ой,ой»:

Не пищи,  -     «сваряться»  пальчиком

а доганяй,  -   пограти в «доганялки».

Любов до музики, прищеплена в дитинстві, може стати міцною основою подальших досягнень та успіхів дитини. Раннє навчання музики відкриває широкий шлях до інтенсивного розвитку сенсорних здібностей, почуттєвого сприйняття, створює надійний фундамент для становлення й подальшого розвитку всіх пізнавальних процесів, стане частиною духовного життя людини в майбутньому.